Bu işlem biraz zaman alabilir, işleminiz gerçekleştirilirken lütfen bekleyiniz.

Please wait


MTA Online Makale Gönderme Klavuzu / The Guide Of Online Manuscript Submission System

MTA Dergisi için hazırlanan online makale gönderme sistemine ulaşmak için MTA Dergisi Ana Sayfasındaki (http://dergi.mta.gov.tr/) Giriş İçin Tıklayınız düğmesine tıklayınız. Eğer sisteme ilk kez giriyorsanız öncelikle kayıt olmanız gerekmektedir. Bunun için http://dergi.mta.gov.tr/index.php?id=uyekayit linkini tıklayınız. Kayıt için açılan tabloda gerekli bilgileri doldurduktan sonra Kayıt Ol düğmesine tıklayınız.

 

Kayıt işleminden sonra tanımlı e-postanıza bir aktivasyon kodu ve bir link gönderilecektir. Aktivasyon kodunu kopyalayıp, verilen linki tıklayınız.  Aktivasyon kodunu bu yeni açılan pencereye yapıştırıp,  gönder butonuna basınız. Artık sisteme yazar olarak giriş yapabilirsiniz.

 

Kayıttan sonra hakem olarak görev alacaksanız sistem yöneticisinin sizi hakem olarak da ataması gerekmektedir.

 

Şifremi Unuttum

MTA Dergisi Makale Gönderim sistemine daha önce kayıt yaptırdıysanız, ancak şifrenizi hatırlayamıyor ve sisteme giriş yapamıyorsanız “Şifremi Unuttum” linkine tıklayınız. Açılan sayfaya sisteme kayıtlı olan e-posta adresinizi giriniz ve şifre gönder düğmesine basınız. Şifreniz kısa bir süre içerisinde e-posta adresinize gönderilecektir. Gönderilen mesaj posta kutunuzda görünmüyorsa Junk/Gereksiz/Spam posta kutularınızı da kontrol ediniz.

 

Yeni Makale Gönderme

Yeni makale göndermek için sisteme yazar olarak giriş yapınız. Açılan yazar ana ekranında üç tablo belirecektır. Makale gönderme işlemi gerçekleştiğinde makaleler gönderilme durumlarına göre bu tablolarda görülecektir. En üstteki tabloda yer alan Yeni Makale Gönder düğmesine tıklayarak makale gönderme işlemine başlayabilirsiniz. Online makale gönderimi yapılırken sayfanın sağında makale gönderimi ile ilgili aşamalar takip edilebilir. İlgili aşama tamamlandığında sistem bu aşamanın kenarına otomatik olarak tik atacak ve bir sonraki aşamaya geçilecektir.

 

Öncelikle Makale Türü seçilmelidir. Makale türü, ilgili kutucuk işaretlenerek, belirlendikten sonra Kaydet ve Diğer Adıma Geç düğmesi tıklanarak bir sonraki adıma geçilir.

 

İlk adımda, MTA Dergisine gönderilmekte olan makalenin başlığı yazılarak bir sonraki adıma Kaydet ve Diğer Adıma Geç düğmesiyle geçilir. Bu bölüme makalenin başlığını eklemeden bir sonraki adıma geçilemez.

 

İkinci aşama “Yazar Ekle/Düzenle” aşamasıdır. Bu aşamada açılan tabloya birden fazla yazarlı makalelelerde yazar sırasına göre her bir yazar için istenilen bilgiler girilir. Yazar bilgileri girildikten sonra Yazar Kaydet düğmesi tıklanarak yazar eklenir. İlave edilen yazarlar “Bu Makale için Kayıtlı Yazarlar” listesinde sıralanacaktır. Listeden silmek istediğiniz yazar var ise X düğmesi ile sistemden silebilirsiniz. Bütün yazarlar sisteme eklendikten sonra Diğer Adıma Geç düğmesiyle Öz Gönder Adımına geçilir.

 

Üçüncü aşama, gönderilecek olan makalenin ÖZ bölümünün girildiği alandır. Öz Gönder penceresinde öz metninin yer alacağı bir alan bulunmaktadır. Makale Özü alanını boş geçemezsiniz. Makale özünü Türkçe ve/veya İngilizce olarak bu alana eklemelisiniz. Gönderilen makalenin öz bölümü hakemler tarafından da ulaşılarak incelenecektir. Öz eklenmesi tamamlandığında Kaydet ve Diğer Adıma Geç düğmesi ile Anahtar Kelimeler adımına geçiniz.

 

Dördüncü adımdaki Anahtar kelimeler, makalenin genel içeriğini yansıtan beş anahtar sözcükten oluşmalıdır ve sözcükler arasına virgül konularak yazılmalıdır. Anahtar kelimeleri sisteme ekledikten sonra Kaydet ve diğer adıma geç düğmesine tıklayarak Ek bilgiler bölümüne geçiniz.

 

Ek Bilgiler bölümünde sorulan 3 soruya evet veya hayır şeklinde cevaplar veriniz.  Cevaplarınız birinci soruda hayır, ikinci ve üçüncü sorularda evet ise ilgili alana görüş, öneri ve gerekçelerinizi yazınız. Bütün sorulara cevap vermeniz gerekmektedir. Bu bölüm tamamlandığında Kaydet ve diğer adıma geç düğmesini tıklayarak Hakem Önerisi bölümüne geçebilirsiniz.

 

Hakem önerisi bölümünde sisteme kayıtlı hakemlerden, makalenizin incelenmesi ve değerlendirmesini yapmak üzere hakem seçimi yapabilirsiniz. Bu ilk bölümün altındaki Hakem Ekle düğmesine tıklayarak sisteme kayıtlı hakemlerden yaptığınız öneri/önerileri ekleyebilirsiniz. Alttaki bölümde ise sisteme kayıtlı olmayan hakem(ler) önerisi yapabilirsiniz. Bunun için önerilen hakem(ler) ile ilgili bilgilerin sisteme girilmesi gerekmektedir. Editör, gerek gördüğü takdirde önerilen hakemlere görev verebilir. Hakem önerileri yapıldıktan sonra, veya öneri yapmadan da diğer adıma geç düğmesiyle Makale Gönder adımına geçebilirsiniz.

 

Makale gönder adımında bilgisayarınızda kayıtlı olan maksimum 100 Mb’lık dosyayı seçiniz ve Makaleyi Yükle düğmesine basınız...

 

Dosya boyutuna göre bu işlem bir kaç dakika sürebilir....Yüklediğiniz dosya tablonun altında Yüklenen Dosyalar bölümünde görünecektir.

 

Diğer adıma geç düğmesine tıklayarak Makalenin Çevirisini Gönder bölümüne geçilir. Ekleme sürecini bir üstteki menüdeki Makale Gönder adımında olduğu gibi yapmalısınız. Makale çevirisi eklediyseniz veya eklemek istemiyorsanız Diğer adıma geç düğmesini tıklayınız.

 

Bu adımda Makaleye ait şekilleri, dosya ismi  de belirterek teker teker veya toplu olarak yükleyebilirsiniz. Takip eden aşamalarda tablo ve levhaları da aynı şekilde yükleyiniz. Yüklenecek başka dosya yoksa diğer adıma geçiniz.

 

Bu adımda, varsa tüm metin, şekil, tablo ve dosyaların tarafınızdan dizildiği pdf dosyasını yükleyiniz ve diğer adıma geç düğmesini tıklayınız.....

 

Bu aşamalar arasında bir unuttuğunuz veya düzeltmek istediğiniz herhangi bir bölüm varsa  Önceki Adıma Dön düğmesi ile teker teker istediğiniz adıma geri dönebilirsiniz. Bu geri dönme aşamasında yüklediğiniz dosyalar silinmeyecektir.

 

Gerekli tüm dosyalar yüklendikten sonra "Makale Gönderimini Onayla" düğmesine basarak makale gönderme işlemini tamamlayınız. Bu işlemden sonra makale, işlem gören makaleler bölümünde yer alacaktır.

 

Gönderimi tamamlamadan sistemden çıkmanız veya herhangi bir nedenle bağlantının kesilmesi durumunda, göndermeye çalıştığınız makale Gönderimi Tamamlanmamış Makaleler bölümünde yer alacaktır. Kesinti aşamasına kadar sisteme yüklediğiniz tüm veri ve bilgiler koruma altına alınır. Bağlantı sağlandığında, “Gönderimi Tamamlanmamış Makale” bölümüne tıklayarak işleminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 

İşlem Gören Makaleler tıklandığında açılan listede, işlem gören makaleleriniz sıralanacaktır. Listenin en sağındaki yer alan iki düğmeden birisi hakem değerlendirmeleri diğeri ise Editör görüşü linkidir. Makale ile ilgili tamamlanmış değerlendirmelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Hakem değerlendirmesi tamamlanan makaleler Düzeltmeler Tablosu altında da görüntülenecektir. Hakem değerlendirmesi sonucunda Editör düzeltme yapılmasını istediyse makale Düzeltme Bekleyen Makaleler arasında yer alacaktır. Düzeltme Bekleyen Makaleler düğmesi tıklandığında yazar, makale düzeltme önerileri ile ilgili kararını bildirecek ve varsa gerekli açıklamalarını yazıp Gönder düğmesine basarak gönderecektir.

 

Bu aşamadan sonra yazar, hakem önerileri doğrultusunda makaleyi revize ettikten sonra,  Düzeltme Bekleyen Makaleler düğmesini tıklayıp listeden ilgili makaleyi seçerek yapacağı düzeltme ve yükleyeceği yeni dosyalarla ilgili ekrana ulaşır. Yazar burada yeni makale gönder menüsündeki işlemleri tekrarlayacaktır. Düzeltilmiş makale ve yeni dosyaları yukarıda açıklandığı şekilde sisteme yükleyip Gönderimi Onayla düğmesine tıklandığında, makalenin düzeltilmiş hali sisteme yüklenmiş olacaktır. Artık makale tabloda İşlem Gören Düzeltilmiş Makaleler arasında görülecektir.

 

Düzeltilmiş makaleyi yüklerken işlem bir şekilde yarıda kalırsa makale, Gönderimi Tamamlanmamış, Düzeltilmiş Makaleler arasında yer alacak ve bu düğme tıklanınca yüklemeye devam edilebilecektir.

 

Hakemlik

MTA Dergisine hakem olarak katkı yapmanız istenmişse öncelikle yukarıda anlatılan yeni kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İlk kayıtta bütün üyeler sisteme sadece yazar olarak girebilmektedir. Sisteme kaydınızı yaptıktan sonra sistem yetkilisi tarafından size hakem yetkisi verilecek ve Dergi Editörü incelemenizi istediği makale ile ilgili sistemden size davet gönderecektir.

 

Daha sonra sisteme Hakem olarak giriş yapabilirsiniz.

 

( http://dergi.mta.gov.tr/index.php?id=giris)

 

Hakem olarak girildiğinde açılan Ana Menü’de üç tabloyla karşılaşacaksınız. Üstteki tabloda Yeni Gelen İnceleme Davetleri görüntülenmektedir. Yeni Gelen İnceleme Davetleri Düğmesine tıkladığınızda açılacak listede ilgili makalenin başlığı üzerine tıklayınız. Sonraki adımda makale ile ilgili bilgiler görüntülenecektir. Sırasıyla Makale Türü, İletim Tarihi, Son Değerlendirme Tarihi, Makale Başlığı, Özet, Anahtar Kelimeler, Makale ile ilgili ek bilgiler ve Makalenin Yazarlarını görebileceksiniz. Pencerenin en altında Makaleyi incelemeyi kabul edip etmediğinizle ilgili kararınızı bildireceğiniz alan bulunmaktadır. Kabul ettiğinizde söz konusu makale, Devam Eden Makale İncelemeleri tablosunda, İncelemesi Devam Eden Makaleler düğmesi altında yer alacaktır.

 

İncelemeyi tamamlamak istiyorsanız İncelemesi Devam Eden Makaleler bölümünden ilgili makaleyi tıklayıp, öncelikle Hakem Değerlendirme formunu doldurmanız gerekmektedir.  Bu formun Karar bölümündeki soruları (Evet/Hayır)  olarak mutlaka cevaplamalısınız. Kaydet ve Diğer Adıma Geç düğmesiyle Hakem Raporu adımı’na geçebilirsiniz. Bu bölümde, makale ile ilgili görüş ve önerilerinizi metin halinde ilgili kutucuklara ekleyerek Editör ve yazara görüşlerinizin iletilmesini sağlayabilirsiniz. Bu alanları boş bırakamazsınız. Makale üzerinde düzeltme istediyseniz, Kaydet ve Diğer Adıma Geç düğmesiyle sırasıyla Makalenin metnini, Şekil, tablo, levha ve/veya tam metin PDF dosyalarını yükleyiniz. Geri dönmek istediğinizde Önceki Adım düğmesiyle istediğiniz adıma geri gidebilirsiniz.

 

Gönderimi Onayla adımında yazara isim bilginizin gönderilip gönderilmeyeceği sorusuna (Evet/Hayır) uygun cevabı işaretleyip Rapor Gönderimini Tamamla düğmesine basınız.  Bu aşadamadan sonra makale, Diğer İncelemeler tablosu altında İncelemesi Tamamlanan Makaleler arasında yer alacaktır.

 

Eğer Hakem, makale değerlendirme formunda “düzeltildikten sonra tekrar makaleyi görmek istiyorum” görüşünü işaretlemiş ise ya da Editör, düzeltmelerden sonra tekrar görüşünüze başvurmak isterse, düzeltmesi tamamlanmış makale Editör tarafından yeniden hakeme yönlendirilecektir. Söz konusu düzeltmesi tamamlanmış makale, ikinci tabloda “Yeniden Değerlendirmeye Açılan Makaleler” bölümünde yer alacaktır.

 

Yukarıdaki yönergede açıklanmamış adımlar olduğunu düşünüyorsanız redaksiyon@mta.gov.tr adresine görüşünüzü yazınız.

 

Klavuzu .pdf olarak görüntülemek için tıklayınız.

To access the Online Article Submission page of Bulletin of Mineral Research and Exploration click on the “Click for Login” button on the main page of the Bulletin (http://bulletin.mta.gov.tr/). If you are a new user, you have to create an account by clicking on register button. Or click on: http://bulletin.mta.gov.tr/index.php?id=uyekayit . After you fill out the table with required information, click on “register” button.

 

An activation code and a link will be sent to your E-mail address after registration. Please copy the activation code and click on the link and paste the activation code to this new link window and press on “send” button. You are now authorized to enter the system as an author. If you have been appointed as reviewer, the system administrator should assign you as reviewer as well after registration.

 

Forgot my password

If you already have an account to login the Article Submission Page of Bulletin but cannot remember your password, you must enter the system, then click on “http://bulletin.mta.gov.tr/index.php?id=sifrehatirlat” link. Enter your E-mail address saved on the system into the window opened and click the “send password” button. Your password will be automatically sent  to your E-mail address. If you do not find any E-mail in your mailbox, please check your Spam/Junk Mail Inboxes.

 

Submitting New Article

You have to login to the system as an author to submit a new article. Three tables will appear on the author screen. When the article submission is completed, the articles will appear on these tables. You may start article submission process by clicking on “Submit New Article” button. While performing new article submission, related stages with article submission will appear on the right side of the page. When the related stage is completed, the system will automatically tag on the edge of related stage and you will pass to the next stage.

 

The Article Type should be selected first. You should go then to the next stage by clicking on the “Next” button after you select the article type by tagging the box in the “Article Type” pop-up. 

 

At this stage, the title of the article to be submitted to the Bulletin should be written in the related field. Then, you can proceed to the next stage by clicking on the “Next” button. Do not forget that you cannot proceed to the next stage unless you add the title of the article here.

 

This is the “add - edit authors” stage. At this stage, for the article with multiple authors, a table should be filled out with the required information of the co-authors in their name order. After fulfilling the required information for each co-author, the author is added by clicking on the “Add Author” button. Authors added will be listed on the list of “saved authors for this article”. If you would like to remove any author from the system, you may simply click the “X” button to delete. When all the authors are added to the system, then you may proceed to “submit abstract” stage by clicking on the “Next” button.

 

At this stage, the abstract of the article to be submitted is entered. There is an area field where the abstract will be written in the “submit abstract” window. You cannot leave the “submit abstract” field empty. The abstract can be written in Turkish and/or English. You can also add the abstract by copy/paste. The abstract of the article will also be seen by reviewers. If the “submit abstract” stage is completed, then proceed to “keywords” stage.

 

Keywords should include 5 words reflecting the content of the article and each word should be separated by commas. After adding the keywords to the system, please go to the “Additional Information” stage by clicking on “Next” button.

 

At this stage, please answer the questions with YES / NO options.  If your answers are NO in the first question, but YES in second and third questions, then please write your opinions and reasoned decisions in the area shown. You must answer all questions. You can go to “Suggest reviewers” by clicking on “next ”.

 

You may select reviewer(s) registered on the system in “Suggest Reivewer” part in order have your article reviewed.  By clicking “Add Reviewer” button below this part, you may add your proposal for reviewer(s) registered in the system, or you may also add new reviewer(s) who have not yet registered in the system by uploading required information of the reviewer(s). The editor, when necessary may also appoint reviewer(s) that you proposed. With or without completing “suggest reviewer” stage, you may click “Next ” button and proceed to “Upload the Manuscript ” stage.

 

At this stage, select the article you plan to submit (max. 100 MB) then click on “Upload the manuscript ” button.

 

This process will take a few minutes according to the file size. The file you uploaded will appear in uploaded files section below the table.

 

Clicking on the “Next ” button you may also upload the English version of the  article. You should make the upload process as mentioned above. No matter if you uploaded or not the English version of the article, simply click on “Next” button. Subsequently, you should upload figures, tables and plates of the article one by one or together with their file captions named clearly, respectively. If there are no other files to be uploaded, then go to next stage. At this stage, please add “.pdf” file of the article including all information (full text, figures, tables, plates and any other documents), then click on the “Next” button.

 

If there are any stages and parts you want to modify and/or upload anything,  you may return to those stages simply by clicking “Previous” button. By doing this, you may return to any stages you wish to return. Files you loaded will not be deleted during these processes.

 

If you uploaded all necessary informations and files, please complete the “Article Submission” process simply by clicking “Approve Submission” button. Consequently, your article will be included in the “Manuscript in Process” part.

 

If you leave the system without completing the submission or in case of disconnection network error at any time, the article you have tried to submit will automatically appear on “Incomplete Submissions” section. All data and information uploaded to the system until that point will be preserved. So, by clicking on the “Incomplete Submissions”, you can reach all your preserved data and information. You may continue submitting the article from the point where you stopped.

 

When you click on the “Submission Being Processed”, your article(s) in process will be displayed on the pop up list opened. Two buttons on the rightmost part of the list are reviews of the reviewer(s) and the editor. You will reach the completed suggestion for your article(s) from this part.

 

Articles that have been reviewed will be displayed on the revision tables. If editor has demanded revision as a result of reviewing process, then the article will appear in the “Submissions Needing Revisions” section. When “Submissions Needing Revisions ” button is clicked, then the author will write his/her decision and click on the “send” button with explanations.

 

The author who revised the article in accordance with the reviews. suggestions and comments, must upload the revised version of the files including full text, figures, tables, plates etc… For this process please click on the “Submissions Needing Revisions” and select the article you wish to revise. Then a new screen will appear on which you will upload new revised files. The author will repeat the stages on “submit new article” menu. Revised article and files will be uploaded in the same way and will have been uploaded clicking on the “Approve Submission” button at the last stage. So, the revised version of the article will be uploaded into the system and the article will appear in the “Revisions Being  Processed” section in the table.

 

If the process has been interrupted when uploading the revised article, then the article will appear in the “Incomplete submission of Revised manuscripts” part. The uploading process will continue when this button is clicked on.

 

For Reviewers

If you were asked to contribute as a reviewer to the Bulletin, you should first make “new registration” process as stated above. All members can enter the system as an author at the first registration. After you are registered, the authority of reviewer will be given to you by the system administrator and the editor in chief of the Bulletin will send an invitation to you via system with the article you are asked to revise. Then please login to the system as a reviewer (http://bulletin.mta.gov.tr/index.php?id=giris).

 

You will see 3 tables on the Reviewer’s main page. “New reviewer Invitations” are displayed on the upper table. When clicking on the “New reviewer Invitations” button, please select the article from the pop up list. Information about the article will be displayed on the next stage. You will be able to see the article type, submission date, last revision date, article title, abstract, keywords, inquiries about the article and authors of the article. There is an area in which you are asked to state your decisions and suggestions whether you accept to revise the article or not. If you accept it, then the article will appear in the “ongoing reviews” section of the 2nd Table.

 

If you want to complete the revision, please click the articles in “ongoing reviews”.  When clicking on the “Ongoing reviews” button, please select the article from the pop up list. Information about the manuscript will be displayed on the next stage. Please click “next” button, you will reach the “manuscript evaluation form”. Than you have to complete the “manuscript evaluation form” and answer the questions in the form of YES/NO. You may proceed to the “Reviewer Report” section by clicking on the “Next ” button. You may send your opinions and suggestions about the article by completing the related boxes in this section for the editor and author. You cannot leave these areas empty. If you are asked to make a revision of an article, then add full text, figure(s), table(s), plate(s) and/or full .pdf file of the article and then click “Next” button, respectively. But if you want to return to the previous stages, then you may return to any of the stages you want by clicking on the “previous” button.

 

At the stage of “Complete your report”, mark the appropriate answer on whether you would like your name and information to be sent to the author or not, and press “submit the report”. The report will now take place in the “Completed reviews” on the 3rd Table. 

 

If the reviewer has selected “yes” to the last question (Would you like to see the manuscript again after revision will be made?) in the "Manuscript evaluation form", or the editor asked for a new revision after the revision has been made by authors, the manuscript will be sent to the reviewer again. This manuscript will be in the "manuscript need re-evaluation" section of the second table.

 

If you think that there are some unclear steps mentioned above, please send your suggestion to redaksiyon@mta.gov.tr

 

Click here to view guide .pdf 
MTA Bilgi İşlem Koordinatörlüğü / 2013 - 2016